آزمون نظام مهندسی

بنر مقاله آزمون نظام مهندسی

اگر قصد شرکت در آزمون نظام مهندسی و دریافت پروانه کار دارید مطلب امروز را از دست ندهید. چون به طور کامل شما را با این آزمون و رشته‌های مرتبط و گرایش‌های مربوطه آشنا می‌کنیم. پس تا انتها با روبون همراه باشید.

آزمون نظام مهندسی چیست؟

آزمون نظام مهندسی یکی از گام‌های‌ مهم برای فعالیت مهندسان در ایران است که به منظور ارزیابی و صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی برگزار می‌شود. این آزمون‌ها به طور دوره‌ای توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمان سنجش کشور برگزار و شامل رشته‌های مختلف می‌شوند. سوالات آزمون نظام مهندسی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که توانایی‌های فنی و دانش تخصصی داوطلبان را ارزیابی کنند. این سوالات شامل مبانی نظری، طراحی و اجرا، محاسبات، مباحث مقررات ملی ساختمان و استانداردهای مربوطه هستند.

برای موفقیت مهندسان، آشنایی با منابع آزمون نظام مهندسی ضروریست. این منابع قبل از برگزاری آزمون توسط سامانه مقررات دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان به آدرس inbr.ir معرفی می‌شوند و شامل موضوعات تخصصی و مباحث مقررات ملی ساختمان است. توجه داشته باشید که منابع آزمون نظام مهندسی برای رشته‌های مختلف متفاوت هستند. 

بسیاری از داوطلبان برای تسلط بر مباحث آزمون، به دنبال بهترین کتاب برای قبولی در آزمون نظام مهندسی هستند. پیشنهاد ما به شما کتاب پاسخیاب آزمون نظام مهندسی روبون و کتاب ۸۰۲۰ روبون می‌باشد که با مطالعه و تسلط بر آنها می‌توانید شانس خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

برای آماده شدن به بهترین شکل ممکن برای این آزمون، بسیاری از داوطلبان علاوه بر مطالعه‌ی منابع و کتب، از کلاس های آمادگی در این آزمون نیز استفاده می‌کنند. این کلاس‌ها شامل تدریس مباحث تخصصی، مرور منابع و حل نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی هستند. شرکت در این کلاس‌ها می‌تواند به داوطلبان کمک کند تا با ساختار و محتوای آزمون آشنا شوند و با روش‌های حل سوالات و مدیریت زمان آشنا گردند. همچنین به شکل مستقیم با اساتید این حوزه در ارتباط هستند و می‌توانند سوالات خود را مطرح و ابهامات خود را برطرف کنند. شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی شامل داشتن مدرک تحصیلی معتبر در رشته مهندسی مربوطه، گذشتن زمان خاص از دریافت مدرک تحصیلی و ارائه‌ی مدارک مربوطه است. 

بنر کلاس های آمادگی آزمون نظام مهندسی

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون نظام مهندسی

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون نظام مهندسی در جدول زیر ارائه شده‌اند:

مهندسی معماری دبیری فنی معماری – معماری و تزئینات داخلی – معماری سنتی – مرمت و احیای بناهای تاریخی
مهندسی عمران دبیری فنی مهندسی عمران – عمران آب – راه سازی – عمران روستایی – مهندسی عمران – تکنولوژی عمران ساختمان سازی – خط و ابنیه – عملی – ساختمان
مهندسی برق معادل کارشناسی برق (قدرت) – مهندسی کنترل و ابزار دقیق کنترل – دبیری فنی برق (قدرت) – مهندسی تکنولوژی کنترل و ابزار دقیق – مخابرات
مهندسی شهرسازی طراحی شهری – برنامه ریزی شهری – مهندسی محیط – محوطه سازی و طراحی فضای سبز – کارشناسی ارشد برنامه ریزی محیط یا محیط زیست
مهندسی ترافیک کارشناسی مهندسی ترافیک، راه و ترابری
مهندسی مکانیک کارشناسی تاسیسات مکانیکی (حرارت و سیالات) – دبیری فنی مکانیک (حرارت و سیالات) – کارشناسی مهندسی مکانیک (طراحی و جامدات)
نقشه‌برداری کارشناسی مهندسی نقشه برداری

بنر سوالات ادوار گذشته آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی ساختمان چیست؟

همانطور که گفتیم آزمون نظام مهندسی ساختمان یا آزمون نظارت اجرا، دروازه‌ای برای ورود به دنیای حرفه‌ای مهندسی است. این آزمون که توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و با همکاری سازمان سنجش برگزار می‌شود، دانش متقاضیان را در زمینه‌های مختلف ارزیابی می‌کند. آزمون نظام مهندسی ساختمان در رشته‌ها و صلاحیت‌های مختلف برگزار می‌شود که عباتند از:

رشته صلاحیت
عمران نظارت اجرا محاسبات – طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان – ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی
معماری نظارت اجرا – طراحی
تاسیسات مکانیکی نظارت اجرا – طراحی 
تاسیسات برقی نظارت اجرا طراحی
شهرسازی
نقشه‌برداری
ترافیک

آزمون نظام مهندسی نظارت اجرا

آزمون نظام مهندسی نظارت و اجرا، آزمونی است که برای سنجش صلاحیت فارغ التحصیلان رشته های مهندسی عمران و معماری برگزار می شود و داوطلبان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در رشته‌های مذکور در این آزمون شرکت کنند. شرط قبولی در آزمون نظام مهندسی، آشنایی و تسلط بر منابع آزمون نظام مهندسی می‌باشد. هرکدام از رشته‌های نظام مهندسی ساختمان دارای صلاحیت‌های خاصی هستند که در جدول بالا آمده‌اند و مباحث مربوط به آنها با هم متفاوت است. 

  • آزمون نظام مهندسی عمران نظارت اجرا

آزمون نظام مهندسی عمران با هدف ارزیابی دانش و مهارت مهندسان عمران در زمینه نظارت و اجرای پروژه‌های ساختمانی برگزار می‌شود. قبولی در آزمون نظام مهندسی عمران و اخذ پروانه نظام مهندسی، شرط لازم برای فعالیت قانونی در این حوزه است. دامنه‌ی سوالات آزمون نظام مهندسی عمران شامل مباحث مختلف مقررات ملی ساختمان، آیین‌نامه‌های اجرایی قانون نظام مهندسی، مصالح و روش‌های ساخت و ساز، مدیریت پروژه و ایمنی کار در کارگاه‌های ساختمانی می‌شود. هدف نهایی از برگزاری این آزمون، ارتقای سطح دانش و مهارت مهندسان عمران و در نهایت، تضمین کیفیت، ایمنی و دوام در ساخت و سازهای شهری است. با موفقیت در این آزمون، مهندسان یک گام بلند برای فعالیت حرفه‌ای در این حوزه بردارند و علاوه بر ارتقای جایگاه شغلی می‌توانند به طور مستقل به فعالیت بپردازند و مسئولیت پروژه‌های مختلف را بر عهده بگیرند.

همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید آزمون نظام مهندسی عمران علاوه بر صلاحیت‌های نظارت و اجرا ، برای محاسبات، طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان و همچنین ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی نیز برگزار می‌شود.

  • آزمون نظام مهندسی معماری نظارت اجرا

آزمون نظام مهندسی معماری نظارت و اجرا، توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان برای مهندسان معماری که قصد فعالیت در زمینه مهندسی و معماری و در صلاحیت‌های نظارت و اجرا را دارند، برگزار می‌شود. قبولی در آزمون نظام مهندسی معماری و اخذ پروانه‌ کار به منزله‌ی ورود به دنیای حرفه‌ای این رشته و آغاز مسیر حرفه‌ای است. سوالات آزمون نظام مهندسی معماری نیز در خصوص مباحث مقررات ملی ساختمان، آیین‌نامه‌های اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مصالح و روش‌های اجرایی، مبانی معماری، طراحی فضاهای مختلف و … می‌باشند و داوطلبان باید با مطالعه‌ی منابع موجود به تسلط کافی در این زمینه دست پیدا کنند. 

آزمون نظام مهندسی معماری طراحی ، یکی دیگر از زیرشاخه‌های رشته معماری می‌باشد که آزمون آن علاوه بر تست شامل امتحان عملی نیز می‌شود.

 

کلید واژه نظام مهندسی

جمع‌بندی

اگر در مورد منابع آزمون نظام مهندسی و یا کلاس های آزمون نظام مهندسی سوال یا ابهامی دارید می‌توانید با روبون تماس بگیرید و از کارشناسان ما مشاوره بگیرید. ما شما را راهنمایی می‌کنیم که به بهترین شکل آماده شده و حتی در زمان کم نیز شانس بالایی برای قبولی در آزمون نظام مهندسی داشته باشید.